poniedziałek, 11 kwietnia 2011

 Metoda FED (Dynamic and Tridimensional Therapy of Scoliosis)

Dotychczas w piśmiennictwie przedstawiano, że sposób zastosowanego leczenia zależy od przyczyny i wielkości skrzywienia oraz wieku pacjenta. Nadal w wielu ośrodkach w kraju panuje pogląd, że cel leczenia bezoperacyjnego sprowadza się do zatrzymania postępu deformacji, a nie jej korekcji.
Jest to stwierdzenie nieprawdziwe.

Wieloletnie doświadczenia w stosowaniu metody prof. Sastre pokazują, że nawet bezoperacyjnie można doprowadzić do znacznego zmniejszenia deformacji a nawet jej całkowitej korekcji.
Stosując metodę FED prof. Sastre  można bezoperacyjnie leczyć skoliozy nawet powyżej 25 stopni.
Metoda ta wprowadza całkiem nową jakość w pracy ze zniekształceniami kręgosłupa u dzieci i młodzieży.

Pracę nad swoją metodą profesor Sastre rozpoczął w latach 80. Prowadząc badania m.in.na królikach, u których wywoływał skoliozy,  szukał skutecznych sposobów na przywrócenie prawidłowej geometrii kręgosłupa.

Po kilku latach pacy stworzył system ćwiczeń, który poprzez odpowiednie ustawienie ciała pacjenta i ruch -  a przez to wpływanie na układ mięśniowy i kostny oraz prowokowanie odruchów mięśniowo - nerwowych - pozwala na niwelowanie zmian w układzie kręgów.  Przez następne
kilkanaście lat prof. Sastre prowadził badania nad skutecznością metody, jednocześnie ją doskonaląc.
Rezultaty pracy przeszły nawet jego oczekiwania. Poprzez odpowiedni dobrane ćwiczenia, wykonywane  wyizolowanych pozycjach, wymusza
się prostowanie kręgosłupa oraz jego kont rotację.


Pierwsze efekty widać już po kilku tygodniach ćwiczeń
W leczeniu duże znaczenie ma „wiek kostny”.
Im niższy  - tym lepiej.
Jednocześnie prof. Sastre pracował nad korygowaniem skrzywień powyżej 25 stopni.

Dotychczas panowało przekonanie, że takie zmiany można leczyć jedynie operacyjnie poprzez wstawianie metalowych prętów przykręcanych do kręgosłupa.
Pręty wprawdzie prostują kręgosłup, ale także usztywniają go – pacjent pomimo zatrzymania skrzywienia nigdy nie wracał już do pełnej sprawności.

Badania prowadzone w Barcelonie pokazały, że również praca z takimi zmianami może prowadzić do niemal pełnego wyleczenia. W rehabilitacji tak dużych zmian wykorzystywane jest specjalnie zaprojektowane do tego celu urządzenie „FED system”
/od słów . Fixation, Elongation, Derotation/, które w odpowiedni sposób rozciąga i naciska na kręgosłup i powoduje zmiany w układzie kostno  - mięśniowym.
Początkowo urządzenie stanowiła rama z kilkoma wysięgnikami obecnie naciski ramion kontroluje
komputer i dobiera do każdego pacjenta indywidualnie.

Zastosowanie urządzenia skonstruowanego przez profesora Sastre wprowadziło nową jakość w leczenie i rehabilitację skrzywień kręgosłupa.

Program zawiera ćwiczenia korekcyjne, hiperkorekcyjne, autokorekcyjne, uelastyczniające, mięśniowe, rozluźniające i oddechowe.
Poprzez prawidłowe pozycje ułożeniowe, dobór ćwiczeń, oddech a przede wszystkim systematykę dążymy do całkowitego cofnięcia się wady.

Metoda ta znalazła zastosowanie w leczeniu skolioz jednołukowych, dwułukowych i mieszanych, a także przy leczeniu wad postawy typu: plecy płaskie, okrągłe, wklęsłe, okrągło-wklęsłe.
Może być stosowana u małych dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych.

Przedstawiana przez nas metoda rehabilitacji profesora Sastre wprowadzona została w Polsce przez profesora Zbigniewa Śliwińskiego – krajowego konsultanta w dziedzinie fizjoterapii.


W księgarniach dostępna jest książka o tej metodzie "Terapia skolioz metodą FED" pod redakcją prof. Zbigniewa Śliwińskiego


Zalety Metody
System, metoda, postępowanie zachowawcze, takie jak Metoda FED, okazuje się bardzo opłacalnym, zarówno dla jednostki, jak i dla społeczeństwa, ponieważ oszczędza osobom dotkniętym skrzywieniami kręgosłupa cierpień, komplikacji zdrowotnych, strat spowodowanych nieobecnością w pracy a przede wszystkim zwiększa ich potencjał życiowy, spodziewany okres życia, znacznie poprawiając jego jakość, zapobiegając operacjom i implantacji materiałów obcych dla organizmu.

Wczesna diagnoza i leczenie Metodą FED podczas okresu wzrostu u dziecka są działaniami logicznymi i rozsądnymi, które korygują skrzywienia kręgosłupa i pozwalają uniknąć późniejszych komplikacji osobistych, społecznych i ekonomicznych w przyszłości dzieci.

Metoda FED modyfikuje strukturę tkanek podczas okresu wzrostu pacjenta, korygując zmiany w ułożeniu kręgów, żeber i dysków a także w chrząstce, mięśniach, systemie naczyniowym i świadomości ortostatycznej, normalizując lub poprawiając kontrolę postawy.

Zewnętrzne siły wytwarzane podczas stosowania Metody FED oddziałują na struktury wzrostu kręgów i żeber, zatrzymując asymetryczny rozwój kości ,a także zapobiegając zmianom w tkankach miękkich i sieci sensoryczno-motorycznej, a zarazem stymulując i wspierając rozwój tkanek i funkcji ograniczonych poprzez działanie tych samych czynników które wywołują asymetrie.

Stosowanie Metody FED przyspiesza proces uświadomienia sobie przez pacjenta wad swojej postawy i świadomą korekcję skrzywień, w przypadku skolioz, kifoz i lordoz.

Metoda FED pozwala uniknąć niewolniczego zaangażowania terapeuty w nauczanie lub autokorekcję pacjenta dotkniętego skrzywieniem kręgosłupa.
Dzięki leczeniu z wykorzystaniem Jednostki FED, można zastosować na skrzywiony kręgosłup siłę korygującą działającą w kierunku przeciwnym i o wyższej wartości niż siła deformująca. Poziom takiej siły trudno osiągnąć dzięki jakiemukolwiek innemu leczeniu.

Metoda FED jest prosta w zastosowaniu w porównaniu z metodami z innych epok, a nawet z epoki współczesnej: odlewy gipsowe, gorsety, rozciąganie itp.

W przypadku wyjątkowo progresywnych i niestabilnych skrzywień kręgosłupa, Metoda FED pozwala na zastosowanie poza właściwymi tylko dla niej sesjami terapeutycznymi, także systemów ortope dycznych, które uzupełniają i poprawiająjej skuteczność.
W przypadku objawowych skrzywień kręgosłupa, stosowanie Metody FED zmniejsza objawy, szczególnie ból, sztywność, niestabilność, zarówno u dzieci jak i dorosłych.
Fakt ten pozwala uniknąć leczenia farmakologicznego, które z drugiej strony jest nieskuteczne, bowiem nie przeciwdziała przyczynie schorzenia.


Metoda FED, odpowiednio wcześnie zastosowana, koryguje kręgosłup dotknięty postępującym skrzywieniem podczas okresu jego rozwoju i pozwala ograniczyć konieczność chirurgii do przypadków wyjątkowych. W najgorszym razie ułatwia działanie chirurgowi, w przypadkach, które nie kwalifikują się do żadnego leczenia poza operacyjnym, zgodnie z kryteriami ustalonymi przez ekspertów.
źródło zdjęć sastre-roca.com/fedmethod.html
tekst leczenieskolioz.prv.pl
www.skolioza-stop.pl


artykuł pobrano z www.skolioza.xaa.pl