poniedziałek, 11 kwietnia 2011


Skolioza wczesnodziecięca
Wady PostawyCo to jest skolioza wczesnodziecięca?


Skolioza wczesnodziecięca dotyczy dzieci w wieku poniżej 3 lat i charakteryzuje się powstaniem nieprawidłowego skrzywienia bocznego kręgosłupa. To skrzywienie kręgosłupa powoduje wygięcie go w lewo lub w prawo, w kształcie S lub C.

Skolioza wczesnodziecięca częściej występuje chłopców niż dziewczynek.
W większości przypadków ustępuje ona samoistnie, ale w niektórych przypadkach może prowadzić do bardziej poważnych deformacji.
Leczenie skoliozy u noworodków może obejmować obserwację , fizykoterapię, leczenie gorsetami a także w rzadkich przypadkach leczenie operacyjne.

Kilka podstawowych faktów na temat skoliozy niemowląt:

- ze skoliozą mamy do czynienia ,gdy obecność bocznego skrzywienia kręgosłupa wynosi > 10 stopni odchylenia od prostej,
- u większość dzieci, zaburzenia pionu kręgosłupa powstają w pierwszych 6 miesiącach życia ,
- wczesnodziecięca skolioza występuje rzadko, stanowiąc mniej niż 1% wszystkich przypadków skoliozy idiopatycznej,
- skolioza wczesnodziecięca jest bardziej powszechna w Europie niż w USA,
- z nieznanych powodów, skrzywienie kręgosłupa ma tendencję skrzywienia w lewo u dzieci ze skoliozą.
- u dziewcząt u których rozwinęła się skolioza o skrzywieniu prawostronnym mamy do czynienia z gorszymi rokowaniami niż u innych dzieci,
- chociaż istnieje wiele rodzajów skoliozy, których etiologia powstania jest dobrze znana to skoliozy wczesnodziecięce uznane są za idiopatyczne , co oznacza ,że przyczyny jej powstania są w większości nieznane,
- z obserwacji zauważono , że dzieci u których rozwój skoliozy nastąpił przed wiekiem 5 lat są bardziej narażone na zaburzenia krążenia w dzieciństwie,
- dzieci z bocznym idiopatycznym skrzywieniem kręgosłupa zazwyczaj nie odczuwają żadnych bóli z tego powodu.

Co jest przyczyną skoliozy wczesnodziecięcej?

Jak już wcześniej wspomniano, dokładna przyczyna powstania skoliozy u noworodków nie jest znana.
Jednak znaczna ilość badań medycznych, nad zrozumieniem skoliozy doprowadziła do rozwoju dwóch głównych hipotez, w jaki sposób stan ten może być spowodowany.
Znaleziono dowody sugerujące, że wewnątrzmaciczne formowania mogą być odpowiedzialne za rozwój skoliozy u noworodków.
Nieprawidłowe ciśnienie wywierane przez ścianki macicy na jednej stronie płodu ciała lub nieprawidłowe położenie płodu w macicy może być powodem nieprawidłowości wzrostu kręgosłupa.
Druga teoria sugeruje, że po urodzeniu wywierane są naciski zewnętrzne na kręgosłup po porodzie, być może ze względu na to iż dziecko głównie umieszczone jest w pozycji leżenia na plecach w łóżeczku.
To może tłumaczyć większą częstość występowania skolioz wczesnodziecięcych w Europie, gdzie dzieci są tradycyjnie częściej umieszczane w łóżeczkach na plecach, a mniej w leżeniu na brzuchu, w porównaniu do Ameryki Północnej.
Jednak kilka lat temu American Academy of Pediatrics (AAP) ogłosiła oficjalne zalecenia, że noworodki powinny być umieszczone na plecach podczas snu , z powodu badań naukowych sugerujących, że możliwe jest poprzez leżakowanie noworodka na brzuchu wystąpienie schorzenia układu oddechowego.
Obecnie główną hipotezą przyczyny powstania skoliozy u noworodków jest to, że dziedziczona jest ona genetycznie. Chociaż dokładne zbadanie genów, które mogą być zaangażowane w rozwój skoliozy wczesnodziecięcej nie zostało jeszcze określone.

Pierwsza diagnoza skoliozy wczesnodziecięcej?


Wczesnodziecięca skolioza jest zwykle po raz pierwszy wykryta w pierwszych 6 miesiącach życia podczas standardowego badania przedmiotowego przez lekarza pediatrę, czy też zauważone przez rodziców dziecka.
Gdy istnieje podejrzenie skoliozy, potrzebny jest dokładne badanie neurologiczne, jak również badanie ustawienia głowy, pleców i kończyn.
Badanie neurologiczne powinno nas utwierdzić że rdzeń kręgowy nie jest zagrożony przez inną jednostkę chorobową.
Rezonans magnetyczny kręgosłupa, oraz zaawansowane techniki obrazowania radiologicznego, są niezbędne, aby potwierdzić wyniki badania neurologicznego i wykluczyć inne potencjalne przyczyny skoliozy.
Konieczne często też jest badanie rentgenowskie które pozwala na bardziej precyzyjny pomiar stopnia skrzywienia. Jak wspomniano wcześniej, wymaga to obecności skrzywienia o kącie co najmniej 10 stopni, mierzona metodą Cobba.

Jakie są rokowania?

Decyzja dotycząca rodzaju leczenia skolioz wczesnodziecięcych zależy głównie od stopnia skrzywienie kręgosłupa i prawdopodobieństwa ,że krzywizna ulegnie powiększeniu w przyszłości.
Przy łagodnych skrzywieniach (10-25 stopni) bardzo często leczenie ogranicza się do zachowawczego i obserwacji.
Należy regularnie kontrolować je u ortopedy, który będzie monitorować możliwość rozwoju skrzywienia na podstawie badań.
Wizyty należy kontynuować nawet w wieku dojrzewania.
Dzieci z umiarkowanym i dużym skrzywieniem mają większe zagrożenie dalszej progresji skrzywienia dlatego często wymagają unieruchomienia i leczenia.

Leczenie
Leczenie stałym gorsetem gipsowym wymaga ciągłego co 6 do 12 tygodni zastosowanie nowych gipsów, poprzez ta metodą próbujemy sposób stopniowo skorygować skrzywienie. Gorset taki głównie wykonany jest z gipsu lub z włókna szklanego i jest zakładany na sali operacyjnej w znieczuleniu ogólnym, co oznacza, że nasze dziecko będzie uśpione na czas aplikacji gorsetu, aby go nie denerwować a także aby nie odczuwało dyskomfortu związanego z jego zakładaniem lub dyskomfort doświadczenia.

przykład gorsetu stałego gipsowego
darmowy hosting obrazków



Korektę kręgosłupa osiąga się zazwyczaj o około 18 miesiąca życia. W okresie późniejszym wymagane jest leczenie uzupełniające w postaci innych typów gorsetów, które są potrzebne do utrzymania korekty. Poza kąpielą gorset jest do noszenia przez cały czas, zwykle od 2 do 3 lat, po czym następuje odstawienie gorsetu, pod warunkiem korekty krzywizny została zachowana. Możliwe że po odstawieniu gorsetu może skrzywienie powracać co wymagać ponownego w pełnym wymiarze godzin leczenia gorsetem ,gdy skrzywienie mimo to nadal będzie postępować uzasadniona wtedy jest forma leczenia operacyjnego.
Opcje leczenia chirurgicznego jest zwykle taka same dla niemowląt a także młodych ze skoliozą idiopatyczną. Operacja może być wykonana z użyciem oprzyrządowania, prętów tytanowych które dołączone do kręgosłupa mają zadanie utrzymania krzywej korekcji lub metoda w której dwa lub więcej kręgów są spojone z mostów wykonanych z kości wraz przeszczepami kostnymi. Operacje mogą być wykonywane z dojścia tylnego, w którym operacja jest wykonywana poprzez cięcie przez plecy, lub też z przedniego, które wymaga wykonania otworu w ścianie klatki piersiowej w celu dosięgnięcia do przedniej części kręgosłupa. Ze względu na stabilność i efektywność implantów stosowanych w operacjach kręgosłupa w dzisiejszych czasach pacjenci mogą być ruchomi następnego dnia po jego operacji a hospitalizacja trwa na ogół poniżej 1 tygodnia.

Trudności w leczeniu niemowląt


Leczenie przy użyciu gorsetów stałych gipsowych może być trudnym zadaniem dla niemowląt i ich rodziców. Leczenie chirurgiczne w tak młodym wieku, w razie potrzeby, może wydawać się nieco trudne i skomplikowane a także ryzykowne , jednak badania wykazały, że różnego typu zabiegi stosowane w skoliozach wczesnodziecięcych są zazwyczaj bardzo skuteczne. Zdecydowana większość dzieci dorasta bez ograniczeń życia codziennego, od prostych gier na świeżym powietrzu do rywalizacji sportowej. Tak więc, pomimo trudnych przeszkód już w dzieciństwie, z leczeniem dziecka można spodziewać się prowadzenia normalnego, zdrowego i aktywnego trybu życia.
zródło www.columbiaortho.org, www.srs.org,
art. pochodzi z forum www.skolioza.xaa.pl